• امروز : سه شنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 17 May - 2022

اطلاعات دانشمندان دفاعی را نخواهیم داد/ موشک‌های ایران قابل مذاکره نیست/ بازدید مجدد آژانس از پارچین موضوعیت ندارد/ فردا؛ رونمایی از ۴ محصول دفاعی

  • کد خبر : 1752
  • 01 شهریور 1393 - 19:46

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه ما اطلاعات دانشمندان دفاعی خود را به کسی نخواهیم داد، تصریح کرد: این موضوع از طرف ما پذیرفتنی نیست. به گزارش کانون سبحان به نقل از  فارس، اولین نشست خبری سردار حسین دهقان به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز به مناسبت ۳۱ مردادماه روز صنعت […]

وزیر دفاع با تاکید بر اینکه ما اطلاعات دانشمندان دفاعی خود را به کسی نخواهیم داد، تصریح کرد: این موضوع از طرف ما پذیرفتنی نیست.

به گزارش کانون سبحان به نقل از  فارس، اولین نشست خبری سردار حسین دهقان به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز به مناسبت ۳۱ مردادماه روز صنعت دفاعی و به منظور تشریح برخی دستاوردها و عملکرد این وزارتخانه در ارتقاء توان دفاعی نیروهای مسلح با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد.

 

دهقان در خصوص اینکه آیا درست است که اجازه بازدید از پارچین به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده است، گفت: آژانس بارها از پارچین بازدید و نمونه برداری کرده است لذا الان موضوعیت ندارد.

 

وزیر دفاع تصریح کرد: ممکن است در طول بازدیدها سوالاتی ایجاد شود ولی هم اکنون سوال جدیدی مطرح نشده و سوالات مطرح شده همان سوالات قبلی است.

 

وی ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به سوالات و ابهامات مطرح شده از سوی آژانس بارها پاسخ داده و ابهام جدیدی در این مورد مطرح نشده است.

 

وی با تاکید بر اینکه ما اطلاعات دانشمندان دفاعی خود را به کسی نخواهیم داد، تصریح کرد: این موضوع از طرف ما پذیرفتنی نیست و نه تنها اسامی را در اختیار قرار نمی دهیم بلکه اطلاعاتی نیز در این زمینه به کسی نخواهیم داد چون پذیرش این درخواست به معنای پذیرفتن ادعای مطرح شده از سوی قدرت های استکباری مبنی بر حرکت ایران در جهت ساخت تسلیحات هسته ای است که از اساس حقیقت ندارد.

 

دهقان درخصوص اینکه گفته می شود آژانس از ایران سوالات جدیدی درباره چاشنی های انفجاری داشته گفت: آژانس سوال جدیدی مطرح نکرده و همان سوالات قدیمی بود که پاسخ داده شد و ابهام جدیدی مطرح نشده است.

 

وی اطلاعات مطرح شده و ادعاهای آژانس را بر پایه اطلاعاتی که گروه های معاند نظام جمهوری اسلامی به ویژه منافقین دانست و افزود: توصیه ما به آژانس این بوده که با توجه به شفافیت برنامه هسته ای ایران هیچ دلیلی وجود ندارد که اطلاعات از منافقین گرفته شود و غیرطبیعی است کسانی که مدعی هستند بدون سند کاری نمی کنند بر اساس اطلاعات این گروهک ها ادعای خود را مطرح کنند.

 

دهقان اضافه کرد: آژانس بررسی ها و بازدیدهای خود را از پارچین انجام داده و هیچ دلیلی برای دادن دسترسی مجدد وجود ندارد؛ ضمنا آژانس نیز این مساله را پذیرفته اند که مساله ای در پارچین وجود نداشته است.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری نظامی ایران و لبنان نیز تصریح کرد: ما با کشورهای مختلفی برنامه های مشترک داریم و لبنان هم اگر آمادگی داشته باشد قرار دادهایی را با این کشور انجام خواهیم داد.

 

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش ایران در ثبات منطقه، گفت: ایران از یک موقعیت استراتژیک در منطقه بهره مند است و نظام با ثبات آن به عنوان یک الگو در منطقه و جهان به نمایش گذاشته شده است و به طور طبیعی این جایگاه همواره مورد طمع دشمنان قرار داشته و در طول دوران گذشته نیز حضور نیروهای نظامی بیگانه را در خلیج فارس و منطقه شاهد بوده ایم.

 

وی نیروهای خارجی را عامل بی ثباتی در منطقه دانست و افزود: قطعا ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است.

 

دهقان اضافه کرد: تاز مانی که نیروهای خارجی در منطقه حضور دارند و کشورهای منطقه تابع سیاست های کشورهای فرامنطقه ای هستند، نوعی عدم تعادل در منطقه وجود خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: ما بارها به کشورهای منطقه این موضوع را گفته ایم مسیری را که دنبال می کنند مسیری نیست که خواست ملت های انان باشد، بلکه در مسیر خواست نظام سلطه است و در عین حال همواره پیام صلح را به دولت های منطقه داده ایم و در طول تاریخ نیز به دنبال مشکل سازی، تنش و مداخله در کشورهای همسایه نبوده ایم.

 

وی با اشاره به تلاش های ایران برای مقابله با بی ثباتی در منطقه، اظهار داشت: ایران برای استقرار ثبات در منطقه با عوامل ناامنی نیز مبارزه کرده است.

 

وزیر دفاع پدیده داعش را عینی شدن توطئه های رژیم صهیونیستی برای ایجاد اختلاف درون مسلمانان خواند و افزود: داعش کروهی تکفیری صهیونیستی بوده و تضمین کننده منافع رژیم صهیونیستی است و کسانی که دیروز آنها را حمایت می کردند و الان هم می‌کنند به حرف ایران که اینها عامل ناامنی در منطقه است رسیده اند.

 

وی ادامه داد: امروز امریکا و فرانسه در پشیمانی از حمایت های خود باید اقدامی انجام دهند و همه علیه داعش متحد شوند.

 

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره چگونگی کمک ایران به به عراق در مقابله با داعش تصریح کرد: ما رسما اعلام کردیم در کمک رسانی و پشتیبانی از دولت و ملت عراق در زمینه مقابله با ترویست ها کوتاهی نمی کنیم اما در بخث کمک نظامی معتقدیم که ملت و دولت عراق با محوریت مرجعیت توان مقابله با داعش را دارند و نیازی به حضور مستقیم ایران در عراق برای مقابله با داعش نیست.

 

دهقان تاکید کرد: در مذاکرات و برنامه اقدام مشترک مورد توافق ایران و غرب بحث موشکی مطرح نبوده و نیست و هیچگاه توان موشکی ایران موضوع مذاکره با هیچکس نبوده و نخواهد بود.

 

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: امروز ما با استقبال و پیشگامی کشورها در همکاری با ایران و تعریف همکاری های جدید هستیم که همان دیپلماسی دفاعی است و گام های جدی در دیپلماسی دفاعی برداشته شده است و ما اعلام می کنیم که رویکردمان دفاعی است؛ البته به دنبال بازدارندگی موثر در حوزه دفاعی هستیم که که در آن موفق هم بوده ایم.

 

وی تصریح کرد: اقبال جدی برای همکاری دفاعی و تسلیحاتی با ایران از سوی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای دیده می‌شود.

 

وزیر دفاع با اشاره به ماجرای سامانه های اس ۳۰۰ روسی و عدم تحویل آنها به ایران نیز گفت: زمانی ما قراردادی را با روسیه برای تحویل سامانه اس ۳۰۰ داشتیم و در مقطعی به دلیل تحریم ها این موضوع از طرف روسیه لغو شد در حالی که ما معتقد بودیم که هیچ بندی از تحریم ها موجب تعرض به قراردادهای قبلی ایران و لغو آن نمی شود.

 

وزیر دفاع متوفق شده این قرار داد را به دلیل بده بستانی بین آمریکا و روسیه خواند و افزود: رژیم صهیونیستی نیز تلاش های بسیاری را برای لغو این قرار داد انجام داد.

 

 

 

وی با بیان اینکه قرارداد اس ۳۰۰ را متوقف شده نمی دانیم، اظهار داشت: هم بنده و هم رییس جمهور در دیدار با روسها بر آن تاکید کرده ایم و آنها علاقه دارند که اینم قرار داد را به شکل دیگری اجرا کنند.

 

دهقان ادامه داد: حرف ما این بوده که قرار داد اصلی را اجرا کنند تا استقلال سیاسی روسیه هم حفظ شود.

 

وی گفت: اقدامات خوبی صورت گرفته و امیدواریم آنچه که قرارداد کردیم را بگیریم.

 

وزیر دفاع با بیان اینکه تهدیدات فراروی ایران همواره چهره های جدیدی به خود می‌گیرد، گفت: ماهم بدنبال پایش آنها هستیم تا متناسب با آنها، تجهیزاتی را در اختیار نیروهای مسلح قرار دهیم؛ ما بدنبال بازدارندگی موثر برای مقابله با تهدیدات هستیم تا بتوانیم دشمن را غافلگیر کنیم.

 

دهقان با اشاره به بازدید ظریف (وزیر خارجه) از توانمندی دفاعی تصریح کرد: همه مسولین و ملت بایستی به صورت واقعی از توانمندی دفاعی کشور آگاه باشند تا با آگاهی از آن از منافع ایران دفاع کنند؛ گرچه مطمئن هستیم که مسئولان و ملت ما این قابلیت های در عرصه های مختلف به ویژه دفاع مقدس دیده اند.

 

وزیر دفاع درباره تعامل این وزارتخانه با بخش خصوصی اظهار داشت:‌سیاست پایدار ما این است که باید به سمتی حرکت کنیمکه تمام ظرفیت های بخش خصوصی و دولتی را به کار بگیریم و هم اکنون در وزارت دفاع نهادی مستقر شده که مسئولیت آن ارزیابی توان بخش خصوصی است و تا کنون نیز ۱۳۰۰ شرکت ارزیابی شده و به صورت فعال با آنها کار می کنیم.

 

دهقان با بیان اینکه وزارت دفاع نقش مهمی را در برنامه توسعه صنعتی دولت برای خود قائل است، افزود: با توجه به سطوح فناوری موجود در وزارت کشور ما قادر هستیم نقش فزون تری از آنچه هست را در توسعه صنعتی کشور ایفا کنیم.

 

وی درخصوص هواپیماهای ایران۱۴۰ نیز گفت: با وجود این هواپیما در هسا تولید میشود اما هر هواپیما که بخواهد پرواز کند باید از استاندارد ایکائو و سازمان هواپیمای کشوری مجوز داشته باشد که این هواپیما هم دارد.

 

وی ادامه داد: گفتم تیم هایی در اختیار سازمان هواپیمایی باشند تا اطلاعات را در اختیار آنها بگذارند و تیمی از روسیه و اکراین نیز برای بررسی آن دعوت شده تا به سازمان هواپیمایی کشور کمک کنند ولی این به معنای بررسی سانحه از سوی وزارت دفاع به صورت مستقل نیست.

 

سردار دهقان همچنین از رونمایی ۴ محصول جدید در حوزه‌های موشکی، هوایی و نقشه برداری خبر داد و گفت: این نمایشگاه با نام «خودباوری و مدیریت جهادی» فردا توسط رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

 

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای نهاجا، هواپیمای جت آموزشی است که طراحی و نمونه اولیه آن تولید شده و احتمالا تا پایان سال رونمایی می‌شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا جنگنده قاهر امسال به پرواز در میاید یا خیر گفت: این اتفاق امسال رخ نمی دهد.

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص ممانعت از برگزاری رزمایش های نیروهای مسلح گفت: هیچگاه دولت مانع انجام هیچ رزمایشی نشده و نخواهد شد و این رزمایش ها همواره انجام شده و می‌شود و باید هم بشود.

 

دهقان ادامه داد: خبری درخصوص جلوگیری از پرتاب موشکی مطرح شده بود که آن هم درست نبود و در همان زمان هم تست ها انجام می‌شد.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره پرتاب ماهواره به فضا و ساخت موشک هایی در این راستا تصریح کرد: ما امروز باید اعلام کنیم که ایران یکی از کشورهای است که همه عناصر مربوط برای پرتاب ماهواره از قبیل موشک، سکوی پرتاب، ماهواره، ایستگاه زمینی و … را در اختیار دارد.

 

وی اضافه کرد: برنامه پرتاب ماهواره به فضا در قالب یک برنامه زمان بندی شده است و آهنگ این برنامه کند نشده و امیدواریم که درسرفصل های خود اخبار آن را در اختیار مردم قرار دهیم.

 

وزیر دفاع در خصوص همکاری با نخبگان سراسر کشور نیز گفت: دفاتر «شهید فهمیده» جهت همکاری نخبگان با وزارت دفاع در همه استانها ایجاد شده است.

 

وی با بیان اینکه رویکرد وزارت دفاع حرکت برای رسیدن به سازمان های دانش بنیان در جهت افزایش توانمندی دفاعی کشور است، ادامه داد: هم اکنون ۹۱ دانشگاه مستقیما با ما کار می‌کنند و طرح های مهمی هم در این رابطه دنبال می‌شود و تاکنون نیز محصولات مورد نیاز خود را به شرکت های دانش بنیان سفارش داده ایم.

 

دهقان با بیان اینکه در آینده نزدیک شاهد ورود وزرای دفاع کشورهای بزرگ به ایران خواهیم بود، گفت: اطلاعات مربوط به این توافقات در زمان خود اعلام می‌شود.

 

لینک کوتاه : https://www.kanoonsobhan.ir/?p=1752

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.