• امروز : شنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 25 September - 2021

نظر ۱۵ اقتصاددان درباره دستکاری نرخ ارز توسط دولت/ معیشت مردم؛ گروگان مذاکرات

  • کد خبر : 70206
  • 22 اردیبهشت 1400 - 18:57
نظر ۱۵ اقتصاددان درباره دستکاری نرخ ارز توسط دولت/ معیشت مردم؛ گروگان مذاکرات

۱۵ اقتصاددان مطرح کشور معتقدند که دولت پیش از این نیز می توانست قیمت ارز را پائین بیاورد، اما بنابر گفته رئیس دفتر رئیس جمهور، این کار را انجام نداد.

به گزارش سفیرافلاک، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی یک برنامه تلویزیونی با تاکید بر اینکه پایین آمدن قیمت دلار سیاسی نیست، می‌گوید: چرا باید برای سیاسی‎ کاری نرخ دلار را پایین بیاوریم؟.او افزود: به ارزپاشی اعتقاد ندارم و ۳ سال است که روش مدیریت بازار عوض شده است. معتقدم دلار ۲۱ یا ۲۲ هزار تومانی غیرمنطقی است و قیمت ارز حتما تعدیل خواهد شد و زیر ۲۰ هزار تومان می‌رود.

همتی با بیان اینکه بانک مرکزی نهاد سیاسی نیست، بیان کرد: به دستور مقام معظم رهبری باید ارزش پول ملی افزایش یابد، این یعنی نرخ ارز باید کاهش یابد.

کاهش نرخ ارز بازی روانی جدید دولت است

حجت الله عبدالملکی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص علل روند کاهشی قیمت  طلا و سکه در بازار گفت: در طول ۸ سال گذشته دولت یازدهم در رابطه با  اثر تحریم ها بر مسائل اقتصادی بیش از اثرواقعی آن تاکید کرد و باعث ایجاد یک جو روانی افزایش قیمت ارز در کشور شد.

وی افزود: جو روانی و بزرگ نمایی اثر تحریم ها بر مسائل اقتصادی و تجاری و همچنین هجوم افراد برای خرید ارز و امتناع از فروش توسط  کسانی که که احتکار خانگی ارز داشتند به دلیل اینکه پیش بینی می کردند قیمت آن بازهم افزایش پیدا کند، دست به دست هم داد تا مجموع این عوامل سبب افزایش قیمت در طول این چند سال گذشته شود.

عبدالملکی در خصوص اتفاقات  چند هفته اخیر در رابطه با سقوط  ناگهانی قیمت ارز و طلا خاطر نشان کرد: اقدامات انجام شده در هفته های اخیر یک بازی روانی جدید دولت در کشور است که  وانمود کند مذاکرات در مسیر خوبی در حال پیشرفت است و احتمال لغو تحریم ها و بازگشت به دلار برجام وجود دارد، این موارد در کنار  اخبار واصله در مورد آزاد کردن بخشی از منابع ارزی باعث ایجاد حس آرامش در بازار شده است.

این اقتصاد دان تاکید کرد: اگر دولت بخواهد همچنان به بازی روانی خود ادامه دهد، قیمت ارز یکدفعه پس از چند هفته سقوط  افزایش ناگهانی را خواهد داشت.

عبدالملکی در خصوص قیمت تعادلی ارز و طلا در بازار عنوان کرد: اگر احتکار های خانگی عرضه شود و حالت روانی دلار زدگی اصلاح شود آنقدر منابع در دسترس است که  قیمت تعادلی به زیر ۱۵ هزارتومان برسد و طلا هم یک کالای کاملا تجارت پذیر می باشد و قیمت آن به  افزایش و کاهش نرخ ارز و دلار وابسته است.

کاهش صوری نرخ ارز در روزهای اخیر

عبدالمجید شیخی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی نیز با اشاره به اتفاقات اقتصادی اخیر در کشور و صدور کیفرخواست برای رئیس‌کل سابق بانک مرکزی اظهار کرد: اگر همه حوادث چند روز گذشته را در کنار هم بگذاریم، باهم در یک مسئله قابل اجتماع و حساب‌شده هستند.

وی افزود: باندی فساد طلب در حال برنامه‌ریزی توطئه جدید هستند تا آبروی ازدست‌رفته و وجاهت اجتماعی از بین رفته توسط خودشان را به دست آوردند و به دنبال این هستند تا کلاه جدیدی سر مردم بگذارند و در انتخابات پیش رو رأی بیاورند.

شیخی با بیان اینکه دروغ‌گو حافظه ندارد، بیان کرد: دولت متشتت، بی‌برنامه و بی‌سواد برای اداره اقتصاد کشور، مرتباً در هشت سال گذشته و در شرایط مختلف همه‌شان سخنگوی دولت بودند؛ یعنی از رئیس‌جمهور تا حتی معاونان وزرا هرکدام یک نظری دادند و تشتت آرایشان برای مردم برملا شد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: اخیراً هم معاون اول رئیس‌جمهور و هم رئیس دفتر رئیس‌جمهور لو دادند که دلار توسط خودشان دست‌کاری می‌شود و در واقع نبض بازار و سررشته کلاف نرخ ارز دست خودشان است.

وی با اشاره به صدور کیفرخواست «ولی‌الله سیف»، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی به اتهام تضییع ۳۰ میلیارد دلار و ۶۰ تن ذخیره طلا تصریح کرد: این یک اقدام و عمل به‌موقع از سوی قوه قضاییه بود و توصیه ما هم این است که این پرونده تنها برای رئیس‌کل سابق بانک مرکزی باز نشود، چون در کشور ما و در محافل علمی و اجرایی این یک امر جاافتاده است که بانک مرکزی استقلال کامل از دولت ندارد و در واقع دستورات دولت را اجرا می‌کند.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: حیف‌ومیل کردن ۱۸ تا ۲۲ میلیارد دلار و یا حیف‌ومیل کردن ۶۰ تن طلا و اعطای آن‌ها به رانت‌خواران، حساب‌شده بوده و به دستور هیئت دولت صورت گرفته و شخص رئیس‌جمهور مسئول است.

وی بیان کرد: اگر تنها برای رئیس‌کل سابق بانک مرکزی این پرونده باز شود، بخش پنهان این توطئه بزرگ برملا نمی‌شود، بنابراین همه باند این توطئه بزرگ بایستی شناسایی و پاسخگو باشند.

شیخی در ادامه با اشاره به کاهش صوری نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: این کاهش صوری توسط دولت در حال انجام است و هیچ اتفاقی هم نه در رفع تحریم‌ها افتاده و آن عامل مؤثر تحریم که آمریکا و باند صهیونیسم جهانی هستند هم هیچ حرکت جدیدی از خودشان نشان ندادند که حتی تأثیر روانی در بازار ارز داشته باشد، چه برسد به اینکه تأثیر عملی داشته باشد.

کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: گشایش‌های ارزی که این روزها دنبال می‌شود، از پیش طراحی شده بوده و در راستای مذاکراتی است که اسم آن نه مذاکرات فرسایشی بلکه فرسایش مذاکراتی است و برای انحراف افکار عمومی و برای دور زدن نظام جمهوری اسلامی انجام می‌شود و قصد براندازی در انتخابات را دارد.

وی تصریح کرد: این جریان به دنبال این است که توطئه سال ۸۸ دوباره تکرار شود که یک اغوای عمومی و یک شوک بزرگ را به‌صورت صوری و موقت در اقتصاد ایجاد کنند و با همکاری آمریکا و غرب یک ژست گشایش اقتصادی را به رخ مردم بکشند تا بتوانند تأثیر لازم را در انتخابات داشته باشند.

شیخی تصریح کرد: این مسائل باید در پرونده رئیس‌کل سابق بانک مرکزی به‌صورت وسیع باز شود و اینجا هم تعقیب مجرم پس از اعمال جرم مطرح نیست، بلکه مصالح کشور ایجاب می‌کند، مجرمانی که قصد دارند مجدداً جرمی را در قبل و بعد از ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مرتکب شوند، پیشاپیش بایکوت شوند و جلوی اعمال جرم آن‌ها گرفته شود.

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان گفت: این مسئله امروز برای محافل علمی و تحلیلی جامعه روشن شده که این جریان به دنبال آغاز یک براندازی جدید علیه جمهوری اسلامی ایران هستند.

امضای تفاهم نامه ایران و چین، دیوار تحریم‌ها را ریخت/ شرایط اقتصادی فعلی به وین ارتباطی ندارد

جعفر قادری کارشناس اقتصادی و نماینده مردم در مجلس نیز در رابطه با کاهش قیمت ارز و طلا قبل از توافق وین اظهار کرد: علنا تحریم ها با امضای تفاهم نامه سند راهبردی ایران و چین شکسته شده است، آمریکایی ها چه تحریم ها را لغو کنند و چه نکنند مثل گذشته تمام تخم مرغ ها در سبد برجام نیست.

وی گفت: وقتی می توانیم به راحتی نفت را به چین بفروشیم و یا به راحتی می توانیم ازمنابع مالی و فاینانس چین استفاده کنیم و وقتی می توانیم ارتباطات تجاری با چین برقرار کنیم دیگر دلیلی ندارد که بخواهیم به آمریکایی ها باج داده و خودمان را دچار برجام کنیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: بنابراین شرایط نسبت به گذشته کاملا متفاوت شده و با اتکا به توانمندیهای داخلی و ارتباطاتی که با کشورهای همسایه داریم و موفقیت هایی که در جبهه های سوریه، عراق و لبنان داشتیم در مجموع ارتباطات و موفقیت هایی که در حال حاضر با کشورهای همسایه داریم دلیلی ندارد که آمریکایی ها بخواهند مثل گذشته با فشار برجام برای ما ایجاد مشکل کنند.

قادری عنوان کرد: هم اکنون اگر ترامپ هم بر مسند می ماند دیگر آمریکایی ها قادر نبودند سیاست گذشته اشان را ادامه دهند و شرایط کاملا فرق کرده است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر در شرایطی هستیم که خیلی راحت می توانیم مسائل و مشکلاتمان را حل کنیم و این خیلی ارتباطی با وین ندارد.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: این نشان دهنده شکست سیاستهای آمریکا و موفقیت های کشور ایران و روزنه جدیدی است که با چین باز شده خود آمریکایی ها می دانند که اگر بخواهند فشار بیشتری بر ایران وارد کنند دیگر چنین امکانی مثل گذشته ندارند.

قادری خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم نفت خود را به چین و روسیه بفروشیم و از منابع و ظرفیت های آنان استفاده کنیم دلیلی ندارد که به آمریکا باج دهیم. به نظر من تغییر شرایط اقتصادی فعلی به وین ارتباطی ندارد.

ادامه در

لینک کوتاه : https://www.kanoonsobhan.ir/?p=70206

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.